Ludwick Jan Kozak - Les Français Libres

Les Français Libres, de juin 1940 à juillet 1943

 
Accueil
 
Presentation
Liste des Français Libres
Recherche même nom
Recherche déces même jour
Ajout d'un Français libre
Liste du SHD
Liste Chaline
Liste Ecochard
 
Contact
 
 

Un Français Libre parmi 63028
 

Ludwick Jan Kozak



Naissance : 5 aout 1918 - Vienne, Autriche

Activité antérieure : militaire

Nationalité : Tcheque

Engagement dans la France Libre : Londres en juillet 1943

Affectation principale : FAFL /

13e DBLE

Grade atteint pendant la guerre et spécialité : capitaine

Décès à 77 ans - 1er janvier 1996 - Prague, Tchéquie

Dossier administratif de résistant : GR 16 P 323192

Dans la liste d'Henri Ecochard V40 : ligne 27686


Contribuez à son livre ouvert !

Ouvert à tous pour exprimer vos sentiments, évoquer vos souvenirs, préciser son parcours, sa vie, poser des questions, citer des livres, des articles, des sites, déposer des documents, photographies, ...

Votre nom Votre e-mail il restera caché

Titre de la contribution

Texte de la contribution

Une image (gif ou jpg) sur votre ordinateur

Et pour prouver que vous n'êtes pas un robot : 1 plus 2 =  ?


Ludwick Jan Kozak - son Livre ouvert !
 

"L. Úlehla a L. Kozák se s tímto letounem setkali v Meknésu u CIC při výcviku"

cs-letci.wz.cz 



Cliquez pour agrandir

Laurent le mercredi 28 octobre 2009 - Demander un contact

Recherche sur cette contribution


Seznam československých důstojníků sloužících s povolením prezidenta republiky v armádě Svobodné Francie
Ivan Procházka
Publikováno jako příloha knihy Bohumila Moravce "Pod třemi prapory" vydané nakl. Mustang v roce 1996, poslední úprava dat březen 2008

Kozák Ludvík, narozen 5. 8. 1918 ve Vídni, zemřel 1. 1. 1996 v Praze. Podporučík letectva v záloze, v FFL od 22. 7. 1943 do 24. 9. 1945, dosáhl hodnosti poručíka francouzské armády. Sloužil na území Alžírska a Maroka jako pilot - stihač.

www.volny.cz 

Laurent le mercredi 28 octobre 2009 - Demander un contact

Recherche sur cette contribution


P40F 72 MPD 72541 MID STONE DARK EARTH DECAL 5 GC2/5 LAFAYETTE ludvik kozak

www.faflenkit.fr 



"Ludvík Kozák létal s P - 47 u operační stíhací jednotky GC I/5"

cs-letci.wz.cz 



"Tenhle thunderbolt (černá 1) rozhodně nic pod kabinou neměl. Byla to verze Buble top. Lubomír Úlehla si na ni ovšem moc nezalétal.Pro potíže s ušním ústrojím byl brzy hospitalizován a k operační jednotce se nedostal.dle Rajlicha pak létal na konci války jako ochrana konvojů. Jeho P-47 se podle rekonstrukce v Rajlichovi jmenovala Anise Montrise,ovšem na fotce to vidět moc dobře není. V té době kdy na něm létal mašina žádnou malůvku nenesla,vknize je sice na bokorysu zamalované cosi před kabinou otázka je jestli to nebyl flek od něajké kapaliny či zrakový klam. Spolu s Lubomírem Úlehlou létal na džbánu i další Čech Ludvík Kozák,ten doletěl až do Rakous. Pak tam byl ještě jeden Kozák,Pavel ale ten se na konci v ´45 zabil při cvičném letu na Hurribomberu. Bohužel,kamufláž stroje Ludvíka Kozáka jsem nikdy neviděl. Co se týče obtisků MPD,doporučuji koupit P-47D od revellů a použít při stavbě kokardy,na aršíku MPD jsou mimo ! V revelech snad budou OK. Nápis Anise Montrise v MPD dekálech není. Úlehlův stroj byl značně opotřebovaný,původně (a to je moje domněnka) to mohla být i černá 11 neboť u trupové kokardy jsou jasně vidět jakési dvě symetricky se opakující čáry,které mohly mít i jiný účel. Stroj měl seriál 228363.

Na nebi sladké Francie 2 díl,1vyd."

modelforum.upce.cz 



1/ Lt. Úlehla u stíhačky Curtiss H 75A v marockém Mekneš roku 1944
2/ Navigátor Lt. Ludvík Kozák v Camberley koncem 1943
3/ Zahynul při nácviku souboje 28. dubna 1945
- Lt. FFAF = poručík Letectva svobodné Francie Pavel Kozák
4/ Olétané Dewoitiny 520 v Meknésu 1940
5/ Centrální stíhací škola v Meknésu používala pro výcvik a přeškolení širokou
škálu britských, amerických a francouzských letadel – Bell P 39 Airacobra
6/ Podepsané Lt. Úlehlou 22. července 1943
7/ Detaily jeho smlouvy
8/ s Armádou svobodné Francie
9/ Curtiss H 75 A Centrální školy stíhání v Meknésu
- v pozadí pohoří Atlas
10/ Děkovný dopis od Charlese de Gaula všem jeho vojákům, kteří bojovali za
osvobození Francie.
11/ Navigátor Hnátek absolvoval 93 protiponorkových hlídek z Ponte Nore na pobřeží
Konga - Avro Anson I
12/ Lt. Úlehla létal i rychlý americký P 47D – Meknes, Maroko 1945
13/ Cpt. Jan Sládek létal jako vojenský dopravní pilot Letectva svobodné Francie/FFAF/
nejen po celé severní a střední Africe, ale i do Moskvy – s puškou
14/ Létal čtyřmotorový Farman 122, stejně jako a dvoumotorové Dewoitiny, Potezy,
Blochy a Lockheedy 60 – dopravní pilot FFAF Cpt. František Čermák
15/ Ukořistěné Italům bylo používané na trasách FFAF a létal s ním i Cpt. Sládek
- CANT 1007bis

www.consit.cz 

Laurent Laloup le lundi 05 mai 2008 - Demander un contact

Recherche sur cette contribution


" Po porážkách Polska a Francie většinou českoslovenští letci vstoupili do služeb britského královského letectva (RAF), kde vedli další boj proti hitlerovskému Německu. Někteří z nich, později znovu vstoupili do francouzského letectva ve službě leteckých sil Svobodné Francie (FAFL).

Vojsko Svobodné Francie se začalo tvořit těsně po kapitulaci, pod vedením generála Charlese de Gaulla. Koncem roku 1940 požádala Svobodné Francie československou vládu, aby uvolnila několik československých důstojníků. Ta nabídku přijala a celkem od prosince 1940 do července 1943 bylo k silám Svobodné Francie odesláno padesátosm československých důstojníků z toho sedm letců (Bohumil Novák, Zdeněk Roušar, František Procházka, Josef Hnátek, Pavel Kozák, Ludvík Kozák a Lubomír Úlehla).

První, který využil náboru k FAFL byl radiotelegrafista por. Bohumil Novák. Bohužel nešťastně zahynul 13. října 1943 při výcviku v Bejrútu.

Dalšími byli škpt. Zbyněk Roušar, kpt. František Procházka a npor. Josef Hnátek, kteří nastoupili službu ve francouzské západní Africe na základně Pointe Noire u jednotky Arras Groupe Artois. Na anglických Ansonech a Wellingtonech většinou doprovázela konvoje nebo podnikala protiponorkové hlídky.

Ve FAFL prodělali tři českoslovenští důstojnící pilotní a stíhací výcvik - ppor. Lubomír Úlehla, ppor. Ludvík Kozák a ppor. Pavel Kozák. Školili se u Pétite Évole a v Mekenésu (např. na DH 82 Tiger Moth nebo Curtis H.75). Ppor. L. Úlehla a ppor. L. Kozák se školili nejprve u letky C1 CIC1) na letounech P 40 F a poté přešli ke třetí letce CPC2) na P 47 Thunderbolt. Naopak ppor. P. Kozák létal u C2 CIC na Hurricanech Mk. II a později na Spitfirech Mk. V B/V C u první letky CPC."

cs-letci.wz.cz  

Laurent Laloup le dimanche 14 octobre 2007 - Demander un contact

La page d'origine de cette contribution

Recherche sur cette contribution

Réponse :

" Après les défaites de la Pologne et de la France, des pilotes tchécoslovaques pour la plupart sont entrés au service de la Royal Air Force britannique (RAF), où ils ont mené un autre combat contre l'Allemagne hitlérienne. Certains d'entre eux, plus tard, ont réintégré l'armée de l'air française au service de les Forces aériennes de la France libre (FAFL).

L'armée de la France libre a commencé à se former peu après la capitulation, sous le commandement du général Charles de Gaulle. Fin 1940, la France libre demande au gouvernement tchécoslovaque la libération de plusieurs officiers tchécoslovaques. Elle accepte l'offre et de décembre 1940 à juillet 1943, cinquante-huit officiers tchécoslovaques sont envoyés dans les forces de la France libre, dont sept pilotes (Bohumil Novák, Zdeněk Roušar, František Procházka, Josef Hnátek, Pavel Kozák, Ludvík Kozák et Lubomír Úlehla ).

Le premier à utiliser le recrutement aux FAFL était un opérateur radio Lt. Bohumil Novak. Malheureusement, il mourut malheureusement le 13 octobre 1943 alors qu'il s'entraînait à Beyrouth.

D'autres étaient le capitaine. Zbyněk Roušar, capitaine. František Procházka et le lieutenant-colonel. Josef Hnátek, qui a débuté son service en Afrique Occidentale Française sur la base de Pointe Noire au sein du Groupe Artois d'Arras. Dans les Ansons et Wellingtons anglais, elle accompagne le plus souvent des convois ou effectue des patrouilles anti-sous-marines.

Dans les FAFL, trois officiers tchécoslovaques ont suivi une formation de pilote et de chasse - le lieutenant-colonel. Lubomír Úlehla, lieutenant-colonel. Ludvík Kozák et le lieutenant-colonel. Pavel Kozak. Ils se sont entraînés à la Petite Évole et à Mekenés (ex. DH 82 Tiger Moth ou Curtis H.75). Ppor. L. Úlehla et le lieutenant-colonel. L. Kozák s'est d'abord entraîné dans l'escadron C1 CIC1) sur des avions P 40 F, puis est passé au troisième escadron CPC2) sur le P 47 Thunderbolt. Au contraire, le lieutenant. P. Kozák a volé au C2 CIC sur Hurricanes Mk. II et plus tard Spitfires Mk. V B / V C pour le premier escadron CPC."


Ludvík Kozák
Po výcvíku byl přidělen k bojové jednotce GC I/5 vyzbrojené P-47. S touto jednotkou došel až do Rakouska, kde jednotka zůstala jako součást francouzského okupačního kontingentu. Do vlasti se vrátil až 24. září 1945.

cs-letci.wz.cz 

Laurent Laloup le dimanche 14 octobre 2007 - Demander un contact

Recherche sur cette contribution

Dernière mise à jour le mercredi 28 octobre 2009

 

Vous pouvez à tout moment obtenir la rectification des données, vous concernant, inscrites dans cette base qui est déclarée sous le n° 1137942 auprès de la Commission Nationale Informatique et Liberté





fiche.php PHPisé et MySQLisé par Jacques Ghémard le 13 6 2024  Hébergé par Nuxit  Temps entre début et fin du script : 0.72 s  8 requêtes